W II Liceum Ogólnokształcącym w Nowym Targu podsumowano czwartą już edycję Booktrailer Film Festiwal | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

W II Liceum Ogólnokształcącym w Nowym Targu podsumowano czwartą już edycję Booktrailer Film Festiwal

9 czerwca 2021

Kolejna edycja Booktrailer Film Festival już za nami

W II Liceum Ogólnokształcącym w Nowym Targu  podsumowano czwartą już  edycję Booktrailer Film Festiwal. Ten promujący literaturę konkurs adresowany do młodych ludzi cieszy się coraz większym zainteresowaniem w kraju i za granicą. Przypomnijmy, że to właśnie nowotarskie II LO odpowiada za przeprowadzenie eliminacji ogólnopolskich, a uznane za najlepsze prace kierowane są do finału konkursu, który odbywa się we Włoszech.

Tegoroczny konkurs został objęty patronatem: Małopolskiego Kuratora Oświaty, Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, Centrum Badań Edukacyjnych i Kształcenia Ustawicznego Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Starosty Powiatu Nowotarskiego, Stowarzyszenia Twórczej Edukacji Polonistycznej.

Liczba nadesłanych prac przerosła oczekiwania organizatorów. W tym trudnym dla wszystkich roku do eliminacji konkursowych zgłoszono aż 54 prace z Polski, 48 z Rumunii, 8 z Chorwacji, 7 z Hiszpanii i 92 z Włoch.   Za najlepszy film  edycji ogólnopolskiej jurorzy uznali rekomendację książki Jacka Dukaja „Wroniec” stworzoną przez uczniów  I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Orkana w  Limanowej. Drugie miejsce przypadło filmowi „Rok 1984” (na podstawie powieści G. Orwella) autorstwa uczniów IV Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Olkuszu i   I Liceum Ogólnokształcącego  im. Króla Kazimierza Wielkiego w Olkuszu, a miejsce trzecie uczniom VI Liceum Ogólnokształcące w Koszalinie (J. L. Walsh „Becoming Bonnie”). Wyróżniono także pracę nadesłaną z Zespołu Szkół Społecznych STO w Szczecinku (rekomendacja utworu Olgi Tokarczuk „Zgubiona dusza”). Zwycięski zespół otrzymał nagrodę w wysokości 1500 złotych ufundowaną przez absolwenta II Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Targu pana Łukasza Brzostowskiego, a pozostali laureaci i finaliści nagrody książkowe ufundowane przez Stowarzyszenie Twórczej Edukacji Polonistycznej i organizatora eliminacji.

10  maja 2021 roku ogłoszono wyniki finału międzynarodowego.  Dzięki złagodzeniu obostrzeń miało ono miejsce w Teatrze San Barnaba w Brescii. Gośćmi specjalnymi gali byli -  aktor Lino Guanciale i  pisarz Maurizio De Giovanni. Za najlepszy uznano film chorwacki „Fahrenheit 451”. Warto też zaznaczyć, że nagroda publiczności powędrowała do olkuskich licealistów.

 

Zapraszamy do obejrzenia najlepszych filmów tegorocznej edycji.

 

https://www.youtube.com/watch?v=ZcfOdsgVbz8

https://www.youtube.com/watch?v=m4AZ1_DmVbU&t=5s

https://www.youtube.com/watch?v=uJE2KJhoNKU&t=1s