Spotkanie wójtów i Burmistrzów z terenu powiatu nowotarskiego | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Spotkanie wójtów i Burmistrzów z terenu powiatu nowotarskiego

23 maja 2014
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

Głównym tematem spotkania przedstawicieli władz gmin z terenu powiatu nowotarskiego, które odbyło się w dniu 21 maja 2014 r. w Starostwie Powiatowym w Nowym Targu było omówienie skutków powodzi, która dotknęła region w dniach od 15 do 17 maja bieżącego roku.

Starosta Nowotarski Krzysztof Faber poinformował zebranych o terminach zgłaszania szkód powodziowych do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz zadeklarował pomoc ze strony inspekcji i służb powiatowych.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Gabriela Przystał poprosiła zebranych, aby przekazali do Inspektoratu w możliwie krótkim czasie informację o ilości zniszczonych obiektów, które wymagają sporządzenia odpowiednich protokołów szkód przez pracowników PINB w Nowym Targu celem sporządzenia harmonogramu prac w terenie.

Pani Jolanta Bakalarz poinformowała zebranych o możliwości wykonania niepopłatnego badania wody ze studni i ujęć, które uległy zanieczyszczeniu w wyniku powodzi po dostarczeniu przez gminy wykazu takich miejsc. Ponadto zawiadomiła o możliwości odbioru ze Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Nowym Targu przez przedstawicieli samorządów oraz mieszkańców powiatu chloraminy w celach dezynfekcji zanieczyszczonych studni i ujęć wody.

Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Wojciech Krauzowicz przekazał zebranym informacje dotyczące uproszczonej procedury legalizacji drewna z obszarów, na których wystąpiły wiatrołomy. Przypomniał, iż wystąpienie gwałtownych zjawisk pogodowych nie zwalnia od obowiązku legalizacji drewna, a pracownicy terenowi Wydziału reagują w możliwie najkrótszym czasie od dokonania zgłoszenia przez poszkodowanych.

Gościem spotkania był również Tadeusz Kois Kierownik Zarządu Zlewni Górnego Dunajca w Nowym Targu, który poinformował zebranych o możliwości poboru żwiru rzecznego na cele związane z usuwaniem skutków powodzi w infrastrukturze komunalnej po uprzednim zgłoszeniu dokonanym w odpowiednim miejscowo Zarządzie Zlewni. Obecni na spotkaniu przedstawiciele władz samorządowych podpisali również wystąpienie do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie, w którym zaapelowali o zwiększenie środków finansowych dla poszczególnych Zlewni z terenu powiatu nowotarskiego przeznaczonych na usuwanie skutków powodzi.

Na zakończenie spotkania przedstawiono również zabranym informacje przekazane przez przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego podczas II Forum Subregionalnego w Suchej Beskidzkiej. Przybliżono zakładaną dla subregionu podhalańskiego alokację środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego oraz poinformowano o planowanym w miesiącu czerwcu II naborze propozycji przedsięwzięć subregionalnych.